left-img-1

Akcia v detskom domove

Minulý víkend som mal tú česť, zúčastniť sa krásnej akcie v detskom domove, v Žitavciach, spolu s Ján Herák, Roman Kekso Satara ,Maťa Dugasová Šofranko, Erik Narjas, ktorým by som chcel poďakovať za pozvanie a možnosť povedať pár slov. Síce som zatiaľ prispel len troškou a drobnou pomocou Jankovi, verím, že sme len na začiatku spoločných aktivít.
Rozprával som sa aj s vedením a pracovníkmi tohto domova, pretože v rámici našej nadácie Auto PDK deťom by sme chceli pomáhať aj takýmto deťom.
Okrem krásnej akcie som bol zároveň aj smutný, keď som počúval, ako opäť ďaľšie "odvetvie" nefunguje len preto, že kompetentní rozhodujú od stola a nechodia medzi tých, ktorí sú s detičkami každý jeden deň. Vedeli ste napríklad, že aj keď dieťa ide do domova, jeho rodičia stále majú právo zasahovať do jeho výchovy? Podávať sťažnosti na personál, ktorý sa stará o ich dieťa, len tak, lebo sa im zachce? Stále konajú za dieťa a musia podpisovať dôležité veci, ale kto ich má mnohých hľadať niekde v osadách? Napríklad dieťa potrebuje súrnu operáciu, ale bez podpisu rodiča to nejde. A to je jedna z vecí, ktorú tento štát nedotiahol. Ak sa rodičia nestarajú a dieťa je v domove, prečo im automaticky nie je odoprené rozhodovanie, súdom? A mnoho iného...

Som vďačný, že medzi mojich priateľov patrí Janko Herák, ktorý sám vyrastal v tomto domove a dokázal sa prebojovať až na post poslanca, hoci nemal na ružiach ustlané. Patrí mu môj veľký rešpekt, pretože kým som sám nevidel, ako to celé funguje, nikdy som nepomyslel, ako ťažké musí byť pre deti vyrastat bez rodičov. Je to priam nepredstaviteľné. Nie sú to len deti, ktoré sú nechcené, ale aj také, ktoré museli z rodiny odísť pre závislosť rodičov na alkohole, či drogách, kvôli domácemu násiliu, alebo pre týranie ich samotných. Trpia rôznymi psychickými ujmami a diagnózami a ani sa nám nesníva o tom, koľko úsilia, empatie a lásky dostávajú deti od personálu domova.
Ďakujem za ľudí, ako je Janko, ktorý aj po tom, čo v živote dosiahol oveľa vyššiu métu, ako väčšina domovákov, že nezabudol, odkiaľ prišiel a pravidelne sa tam vracia a pomáha.
Ďakujem aj všetkým, vyššie spomenutým, že sa zaujímajú o túto problematiku, ktorú som ja osobne doteraz nevnímal, že sa zaujímajú o detičky, ktoré by si mali užívať najkrajšie roky života a som vďačný, že sa mi opäť otvorili širšie obzory a budeme môcť, spolu s Jankovým O.Z. Fantázia detí, vymyslieť spoločné projekty.
Ak budete mať záujem pridať sa, každý je vítaný 

left-img-2